İstanbul…

Şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş bir kültür ve tarih mozaiği. Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve Avrupa ile Asya kıtası üzerinde tarihi ve kültürel dokusuyla göz kamaştıran camiler, saraylar, parklar ve köşkler şehri İstanbul’u keşfetmek çok heyecanlı ve eğlenceli olacaktır.

Yüzyıllar boyunca bu kıymetli kara parçasına pek çok kültür kendi damgasını vurmuştur. Sultanahmet’teki kutsal yerleri, Beyoğlu’nun 19. yüzyıl şıklığını, Nişantaşı’nın lüks modasını, Kadıköy’ün coşkulu kafe ahalisini ve Beşiktaş’ın futbol aşığı sokaklarını gördüğünüzde, gezginlerin neden “İstanbul tek bir şehir değil, bir şehrin içinde pek çok şehirdir” dediklerini daha iyi anlarsınız.

Ah İstanbul; İlk günde vurulmuştum sana.

Hiç görmeden bildiğim görünce sevdiğimdin.

Senli hayaller kurardım senden habersiz.

Seninle uyur seninle uyanırdım.

Kalbimde olduğun gibi aklımdan da çıkmak bilmezdin.

Senli geçti bunca zaman; Ah İstanbul…

İstanbul’un ilk bakışta göze çarpan en etkileyici yerleri Tarihi Yarımada ve Boğaziçi’dir. Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yerleri barındıran Tarihi Yarımadada gezi ve Eminönü Galata Köprüsünden başlayarak Anadolu Kavağı’na kadar süren etkileyici İstanbul Boğaz turu. Avrupa ve Asya’yı ayıran İstanbul Boğazı’nda vapur veya teknelerle geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul geziniz tamamlanmış sayılmaz.

İstanbul, sokak yemekleri ile de son derece popüler olan bir kenttir. İstanbul simidinden balık ekmeğe, dürümden kokorece kadar pek çok sokak yemeği ile de ün kazanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s